YARIŞMA ŞARTNAMESİ

DURSUNBEY BELEDİYESİ 
RAMAZAN DİKMEN ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

AMAÇ:
Dursunbeyli merhum yazar Ramazan Dikmen’in ve öykücülüğünün tanıtılması, gençlerimizin edebiyata olan ilgilerinin arttırılması, yeni öyküler ile yazarların keşfedilmesi, atölyeler kurularak öykü hakkında tartışmalar ve seminerler yapılması, ödül alan veya yayımlamaya uygun bulunan eserlerin kitaplaştırılarak Türk edebiyatına katkıda bulunulmasıdır. 


YARIŞMANIN KONUSU:
Yarışmanın konusu serbest olarak belirlenmiştir. Yarışmacılar genel ahlaki ve yasal sınırlar çerçevesinde istedikleri konuda yazdıkları öyküler ile yarışmaya katılabilirler.

EDEBİ TÜR:
Öykü.

KAPSAM:
Yarışmaya Türkiye’de ikamet eden ortaöğrenim (lise) öğrencileri ile 18 yaşından gün almış yetişkinler katılabilir. Yarışmaya düzenleme kurulu üyeleri, jüri üyeleri ile bu üyelerin yakınları katılamazlar.

KATEGORİLER:
Kategori-1: Ortaöğrenim (lise) öğrencileri.
Kategori-2: 18 yaşından gün almış olan yetişkinler.

YARIŞMA TAKVİMİ:
31.03.2021 tarihine kadar internet portalı üzerinden öyküler gönderilecek ve 21.05.2021 tarihinde sonuçlar ilan edilecektir. Ödül töreninin yeri ve tarihi pandemi koşulları göz önüne alınarak ayrıca ilan edilecektir.

SEÇİCİ VE ÖN SEÇİCİ KURUL:
Yarışmaya gönderilen eserler Cemal Şakar (Hikayeci/Yazar), Necip Tosun (Hikayeci/Yazar), Güray Süngü (Hikayeci/Yazar), Prof.Dr.Ertan Örgen (Akademisyen/Yazar) ve Handan Acar Yıldız (Hikayeci/Yazar) tarafından değerlendirilecektir.

KATILIM ŞARTLARI:
Yarışmanın konusu “serbest“ olarak belirlenmiştir.
Yarışmaya katılacak öykünün daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir.
Her yazar yarışmaya sadece bir öykü ile katılabilir.
Yarışmacının isim ve soy isim bilgileri öykü metninde kesinlikle yer almayacak olup, bu bilgiler sadece başvuru kısmında yer alacaktır.
Öykü Türkçe’nin dil ve yazı kurallarına uygun olmalıdır.
Gönderilen öykünün uzunluğu 5000 kelimeyi aşmamalıdır.
Başvurular yalnızca yarisma.dursunbey.bel.tr isimli internet adresi üzerinden yapılacaktır.
Yarışmaya gönderilen öykülerin her türlü hakları Dursunbey Belediyesi’ne aittir. Belediyenin uygun görmesi halinde dereceye giren öyküler ve düzenleme kurulu tarafından seçilen diğer öyküler ek bir telif hakkı iznine gerek kalmaksızın kitap haline getirebilecektir.
Başvurular 01.02.2021 de başlayıp son başvuru tarihi 31.03.2021 günü saat 17.30’da sona erecektir.
Yarışma sonuçları ve ödül töreni tarihi 21.05.2021 tarihinde www.dursunbey.bel.tr ve yarisma.dursunbey.bel.tr web siteleri üzerinden duyurulacaktır.
Yarışmaya katılan herkes bu şartnameyi kabul etmiş sayılır.

ÖDÜLLER:

Kategori-1 (Ortaöğrenim):

*Birinci              Dizüstü Bilgisayar
*İkinci                Tablet Bilgisayar
*Üçüncü             E-Kitap Okuyucu
*Mansiyon         Kitap Seti  (Üç adet)

Kategori-2 (Yetişkinler):

*Birinci          4.500,00-TL
*İkinci            3.500,00-TL
*Üçüncü         2.500,00-TL
*Mansiyon     1.000,00-TL  (Üç adet)